Kā jūs rūpējaties par savu mutes veselību?

 

Mutes dobuma un zobu veselība ir ļoti būtiska daļa no kopējās veselības un pašsajūtas. Šo aspektu jāskata kopā ar visu pārējo organismu, jo viens otru pietiekami daudz ietekmē. Slikts zobu stāvoklis var atstāt negatīvas sekas uz citām orgānu sistēmām. Rūpes par zobiem un mutes dobumu nav tikai estētiska vajadzība, bet arī rūpes par to, lai visa mūža garumā sev nodrošinātu labu dzīves kvalitāti.

Zobu kopšanai bērnībā ir ļoti būtiska nozīme

Tas, cik veseli būs zobi dzīves laikā un cik ilgi tie labi kalpos, atkarīgs no tā, kāda ir zobu un mutes dobuma aprūpe bērnībā un skolas gados. Zobi ir jākopj jau no pirmā zobiņa. Par piena zobiem ir jārūpējas regulāri, jāsaglabā tie mutē pietiekami ilgi, kamēr tie dabiski nomainās pret pastāvīgajiem zobiem. Bojāti un iztrūkstoši piena zobi var atstāt negatīvas sekas uz zobu stāvokli pieaugušā vecumā. Ielaistas zobu problēmas, kariess, sabojāts sakodiens un nepietiekami izveidoti zobu kopšanas paradumi bērnībā un skolas vecumā var novest pie tā, ka jau agrā pusmūžā mutes stāvoklis ir dramatisks.

Tāpēc vecākiem ir liela atbildība – viņiem jāgādā, lai bērnu mutes un zobu aprūpe jau no pirmajiem dzīves mēnešiem būtu regulāra un kvalitatīva. Neveseli bērna zobi ir vecāku atbildība un vaina, nevis bērna.

Vai jūs zināt, kā pareizi jākopj mutes dobums?

Diemžēl zobārsti un zobu higiēnisti savā darbā ik dienu sastopas ar pieaugušiem cilvēkiem, kuri nezina, kā būtu pareizi jākopj zobi un mutes domums. Bieži vien valda dažādi nepareizi mīti un paļaušanās uz pašu ģimenē iegūtajiem nepietiekamajiem paradumiem, kas tiek nodoti no paaudzes paaudzē. Joprojām zobārstu kabinetā nonāk cilvēki, kuri uzskata, ka ir pietiekami zobus iztīrīt 1-2 reizes nedēļā.

Kādi tad ir pareizas un pietiekamas zobu kopšanas galvenie nosacījumi?

  • Rūpīgi jātīra zobi divreiz dienā ar zobu suku un zobu pastu.
  • Jānotīra arī mēle, zobu starpas jāizdiego.
  • Zobi jātīra virzienā no smaganām, jānotīra abas puses un arī kožamā virsma.
  • Zobu tīrīšanai jāvelta vismaz 3 minūtes.
  • Jānomaina zobu suka ik pēc 3 mēnešiem.
  • Jāizvairās no uzkodām starp ēdienreizēm.

Kad jūs apmeklējat zobārstniecību?

Cik bieži un kādās situācijās jūs apmeklējat zobārstu un citus mutes veselības speciālistus? Diemžēl vairums cilvēku ceļu uz zobārstniecību mēro tikai tad, kad ir kādas akūtas problēmas. Tikai neliela daļa pacientu apzinās to, cik liela nozīme ir profilaktiskām pārbaudēm, kā arī īsteno šīs rekomendācijas.

Zobārsts jāapmeklē 1-2 reizes gadā, lai pārbaudītu zobu stāvokli un vajadzības gadījumā novērstu bojājumus to agrīnā stadijā.

Tāpat arī zobu higiēnistu iesaka apmeklēt vismaz 1-2 reizes gadā, lai veiktu mutes dobuma tīrīšanu un noņemtu to aplikumu, ko ikdienas tīrīšanas procesā neizdodas noņemt.

Vai jums ir savs zobārsts?

Viens no veiksmīgiem zobu aprūpes priekšnosacījumiem ir tas, ka jums ir savs uzticams zobārsts un zobārstniecība, kur vērsties pie visiem vajadzīgajiem speciālistiem. Ja tā ir zobārstniecība, kur jūtaties labi, saņemat patīkamu attieksmi un kvalitatīvu pakalpojumu, tad arī būs pamudinājums veikt visas profilaktiskās apskates.

Laba zobārstniecība, kas apmierina pacienta vēlmes, nebūt nav tik viegli atrodama. Var nākties uzkāpt uz dažiem grābekļiem un sastapties ar nepatīkamu attieksmi, bet tieši tāpēc nav jāsamierinās, bet gan jāturpina meklēt SAVU zobārstniecību.

Ja ir nepieciešama zobārstniecība Rīgā, tad viena no labām izvēlēm ir “Dr. Apines zobārstniecības klīnika”, kas ir piemērota visai ģimenei – no pašiem mazākajiem līdz pat senioriem. Tā ir zobārstniecība Rīgā, ko izvēlas apmeklēt klienti arī no citiem reģioniem un pilsētām. Ja profilaktiskas vizītes vajadzīgas tikai 1-2 reizes gadā, tad arī zobārstniecība Rīgā nav pārāk liela neērtība.