Vasara ir karstākais darba laiks mediķiem

sports-saule-pludmale

Līdz ar siltā laika iestāšanos dzirdam arvien vairāk atgādinājumu par to, ka vasara ir ne tikai karstākais atpūtas un ballīšu laiks, bet arī laiks, kad tiek gūts visvairāk traumu. Un tās tiek gūtas tieši atpūtas laikā, pašiem esot neuzmanīgiem, neparūpējoties par drošības aspektiem. Daudz vairāk cietušo ir tieši bērnu vidū, jo beidzas skola, bērni ir uz ielām, pludmalēs, brauc ar velosipēdiem, motorolleriem, izmanto citas iespējas būt aktīviem.

Mediķiem sākas aktīvais darba laiks, jo katru dienu slimnīcā tiek nogādāti cilvēki, kuri savu dienu ir sākuši kā atpūtu, bet beiguši uz traģiskas nots. Kas tad ir tās bīstamākās lietas vasarā, par ko tomēr katram pieaugušajam vajadzētu padomāt, stāstīt arī saviem bērniem, pieskatīt īpaši uzmanīgi?

 

 

  • Ūdens vilinājums

 

Pats vilinošākais vasarā noteikti ir ūdens. Un nav svarīgi, cik liela un kāda ir ūdens tilpne. Tas var būt kaut vai mazs piepūšamais baseins pagalmā. Ūdens var atnes nelaimi vienā acumirklī. Mazs bērns var noslīkt pat nelielā ūdens daudzumā, tāpēc ne mirkli nedrīkstētu atrasties bez uzraudzības pie kāda objekta ar ūdeni. Tāpat lauku mājās un atpūtas vietās jāpārliecinās, ka ūdenstilpne nav brīvi pieejama. Pašu neuzmanība un nevērība var novest lielās bēdās, kad jau arī mediķi nevar palīdzēt. Jaunieši un pieaugušie, kuri varonīgi cenšas iekarot ūdens tilpnes, lecot nezināmā vietā no liela augstuma, var gūt mugurkaula lūzumu, tikt paralizēti, iegūt kustību traucējumus. Pārgalvība var maksāt arī dzīvību.

 

 

  • Dažādi braucamrīki

 

Velosipēdi, skūteri, rolleri, skrituļdēļi un visādi citādi braucamrīki ir bērnu un jaunieši lielais prieks tieši vasarā, jo var visu dienu pavadīt parkā vai pagalmā, satikties un braukāties kopā ar draugiem. Bet satiksme ir tāda, kā ir. Bērni un jaunieši mēdz būt neuzmanīgi, neizmanto drošības aprīkojumu, kam jābūt obligātam. Un tad labākajā gadījumā palīdz traumatologs, kurš saliek pa vietām kaulus, bet tas var beigties arī bēdīgāk. Vecāku atbildība ir tā, lai bērni zinātu ceļu satiksmes noteikumus, kas uz viņiem attiecas, kā arī būtu ķivere, ceļu un roku aizsargi vai cits nepieciešamais aprīkojums. Arī autovadītājiem ir jābūt vasarā divtik uzmanīgiem, apzinoties, ka pa ielām pārvietojas bērni un jaunieši.

 

 

  • Saule silda, bet var arī nogalināt

 

Sakaršana saulē un pārkaršana gan neizklausās kaut kas nopietns, bet sekas tam var būt tiešām traģiskas. Vieglākajā gadījumā tas būs saules dūriens vai ādas apdegums, bet kaitējums organismam var būt arī smagāks. Jau daudz ir cilāta tēma par to, ka automašīnās nedrīkst atstāt ne bērnus, ne dzīvniekus. Var pietikt ar dažām minūtem, lai iestātos nāve. Un ne vienmēr automašīnai ir jābūt saules staros. Ja ārā ir ļoti karsts, auto kļūst par nāvējošu kapsulu. Arī sabiedrībai ir nekavējoties jāreaģē, ja redz situāciju, kad bērni vai dzīvnieki atstāti automašīnā ar aizvēriem logiem, saulē. Jāziņo dienestiem, kas var apsekot situāciju un vajadzības gadījumā rīkoties.

 

 

  • Suņi un citas dzīvās radības

 

Vasarā papildus piesardzība vajadzīga arī no dzīvās radības, kas ir visapkārt. Tie noteikti ir suņi. Jāseko, lai savi suņi vienmēr ir pieskatīti, neuzbrūk kādam. Tāpat jāpiesargās, kad dodas mežā vai mazāk apdzīvotā dabas zonā. Tur cilvēks var sastapties ar meža zvēriem, čūskām, ērcēm. Jādomā par piemērotu apģērbu, jāņem līdzi ūdens, tālrunis ar pilnu akumulatoru.

 

 

  • Batuts var radīt nopietnas traumas

 

Tagad gandrīz katrā pagalmā ir batuts, kur bērni lēkā. Katrs traumatologs pateiks, ka tas ir bīstams rīks. Nesen bija ziņa, ka katru dienu slimnīcā tiek ievesti 10 bērni ar traumām, kas gūtas tieši batutā. Traumatologs ārstē lūzumus, samežģījumus, sasitumus, kas gūti batutā. Vai tiešām batuts ir tik nepieciešams?