Komanda kā vienots mehānisms

mehanisms

 

Komandu sportam un individuālajam sportam ir būtiskas atšķirības. Komandu sports, kāds ir arī futbols, prasa no katra komandas locekļa atbildību, atdevi un līdzvērīgi ieguldītu darbu, jo panākumi ir atkarīgi no katra komandas biedra paveiktā. Komanda ir kā vienots mehānisms, kura darbība atkarīga no katra elementa veikuma.

Tāpat kā auto detaļas tikai visas kopā spēj panākt, ka auto dodas uz priekšu. Ja kāda detaļa ir bojāta vai nedarbojas vispār, tad auto nespēs braukt vai būs bīstams. Tāpat ir arī ar komandu. Lai nodrošinātu kopīgus panākumus, savas darbs un uzdevumi jāpaveic katram tās loceklim.

Komandas gars, savstarpēja cieņa, atbildība pret kopīgo mērķi — bez tā nevar iztikt, ja grib ar savu komandu sasniegt labus rezultātus. Katra komandas biedra centība un pūles, trenera padomi un norāde kopā izveido to, ko var nosaukt par saskaņotu un efektīvu komandas spēli.

Protams, ka ne vienmēr tas garantē uzvaru, jo arī pretinieki var būt tikpat vai vēl labāka komanda, kas trenējas, iekļāvusi savā sastāvā labus spēlētājus. Sportā vienmēr līdzesošs ir arī veiksmes faktors. Piemēram, šogad hokeja čempionātā mūsu komanda parādīja ļoti labu spēli, varēja redzēt, ka kā komanda viņi ir sasniegušu daudz labāku līmeni, kāds bija iepriekš. Un tas nesa arī dažas ļoti skaistas uzvaras. Tomēr brīžiem pietrūka veiksmes, un tam ne vienmēr ir sakars ar komandas spējām.

Ne katrs ir piemērots komandu sportam. Šim apgalvojumam ir  jāpiekrīt, jo komandu sports tomēr prasa specifisku domāšanu un arī spēju pielāgoties. Sadarbība komandas biedru starpā ir lieta, ko treneris izkopj regulāri, jo no tā ir atkarīgs ļoti daudz. Individuālie sportisti koncentrējas tikai uz sevi, viņi redz tikai sevi, visa atbildība ir tikai uz viņiem. Komandā kopējās intereses ir jāliek augstāk par savām personīgajām ambīcijam. Tomēr komandu spēle skatītājus daudz vairāk aizrauj, jo tur ir lielāks sacensību gars, pūļa emocijas, kas skatītāju tribīnēs rada tiešām saviļņojošas emocijas.