Labs treneris ir zelta vērts

labs-treneris

Katra sportista dzīvē viens no pašiem nozīmīgākajiem sporta karjeras līdzcilvēkiem ir treneris. Pirmais treneris ir tas, kurš ietekmē, vai sportot gribētājs būs piesaistīts sporta veidam ilgus gadus. Ja ar pirmo treneri nepaveicas, tad bērnam vēlme sportot var tikt sabojāta ja ne uz visu mūžu, tad uz daudziem gadiem noteikti, jo tieši tā ir arī citās jomās, ja nepaveicas ar skolotāju. Taču ja pirmais sporta treneris ir gudrs, zinošs un prasmīgs, tad viņa paspārnē var rasties jaunā futbola zvaigzne, kas gluži kā Krištianu Ronaldu, Lionels Mesi, vai mūsmāju Verpakovskis spēj parādīt pasaulei un futbola līdzjutējiem, ko nozīmē lieliska futbola spēle.

Treneris kā dzirkstelīte

Man ir laimējies pavērot, kā vienā no Latvijas futbola klubiem strādā treneris. Konkrētus vārdus nesaukšu, vien to, ka tas notika Aizkrauklē (te Facebook ir šī futbola kluba lapa). Treneris darbojās ar pašiem mazākajiem futbolistiem, kuru vecums bija apmēram septiņi gadi. Vismaz manam mazajam radiniekam, kurš bija devies uz treniņu Aizkraukles sporta stadionā, bija septiņi gadi. Jāsaka, ka vērot nodarbību bija ļoti interesanti, un pats galvenais, ka mazajos sportotājos acīs dega prieka dzirkstis, kas nozīmē, ka treneris ir īstais cilvēks īstajā vietā.

Ja komandu tiešām trenē cilvēks, kuram tas ļoti labi padodas un ir sirds darbs, tas ir gandrīz kā automašīnām akumulatori, kas dod dzirksteli, lai darbotos viss mehānisms. Tiklīdz akumulatori nespēj strādāt, tā apdziest viss darbs, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai treneri būtu ne tikai cilvēki ar labām zināšanām un prasmēm, bet šī azarta pilnā spēle būtu viņu kaislība.

Būt par treneri nozīmē būt lietas kursā

Ko tad īsti nozīmē – labs treneris? Tas nav tāds cilvēks, kurš pārzina tikai ar spēli saistītās lietas: noteikumus, spēlētājus, rezultātus. Kad sākumā bērni sāk treniņus, viņi nespēlē tikai futbolu, tā tik tiešām ir spēle, un tajā viņi attīsta dažādas iemaņas, jo futbols nav tikai skriešana pakaļ bumbai. Ķeršana, mešana, apdzīšana, apsteigšana viltībā… Starp citu, tieši tāpēc bieži vien treniņos piedalās arī citu sporta veidu treneri, lai palīdzētu uzlabot dažādas prasmes, kā piemēram, vieglatlētikas treneris. Pieredzējis futbola treneris nevis liek bērniem strādāt, bet ļauj spēlēties, lai futbola spēle dotu gandarījumu, prieku un fiziskās kustības.

Ar gadiem jau, protams, spēlētāji profesionāli pilnveidojas un tad futbols nav tikai spēle, bet jau gandrīz kā darbs, taču tad jau tas ir tik ļoti asinīs, ka spēlētājam gribas sasniegt sev izvirzītos mērķus pašam. Vairs nav jāizvēlas starp vienu vai otru sporta veidu, jo ir viens, kurā viņš jau ir līdz mielēm iekšā. Daudzajos gados gūtā spēļu pieredze, treniņi un atdeve jau rezultējas spožos panākumos, par ko vislielākais gandarījums bieži vien ir tieši trenerim. Kad viņš pasaules čempionātā redz savējo, tad nav lielāka prieka par to, ka ir bijusi iespēja ielikt pamatus šajā izcilajā sportistā.