Modernās tehnoloģijas pret aktīvu dzīvesveidu — kurš uzvarēs?

modernās tehnoloģijas

Viens no jautājumiem, kas aktuāls jau ilgi, ir bažas par to, ka modernās tehnoloģijas, internets un tā piedāvātās iespējas aizstāj būšanu svaigā gaisā, kustībā, sportošanu. Un īpaši tas attiecas uz jaunāko paaudzi, kurai tajā laikā, kas tiek pavadīts pie datora vai planšetes, vajadzētu pagalmā spēlēt futbolu vai doties jau uz nopietnākiem sporta treniņiem.

Un vispār jau tas attiecas ne tikai uz jaunāko paaudzi, bet ikvienu cilvēku, jo modernās tehnoloģijas kļuvušas tik ierastas, ka vairs pat nepamanām to nemitīgo klātbūtni mūsu ikdienā.

Internetā zaudējam laika izjūtu

Digitālā vide ir ļoti vilinoša un piesātināta, tā aizrauj un piedāvā visdažādākās iespējas katrai gaumei. Google AdWords reklāma parūpējas par to, lai vienmēr būtu redzamas saistošas reklāmas, kas ļauj ātri nokļūt labākajos interneta veikalos un nepalaist garām lieliskas atlaides. Tāpat arī portāli vienmēr piedāvā aizraujošu informāciju, ko palasīt. Nav svarīgi, kādas ir intereses — auto, plastiskā ķirurģija, mode, bērnu audzināšana vai vēl simtiem citu tēmu. Par to visu internetā noteikti kaut kas ir atrodams. Par garlaicību digitālajā vidē nav jāsatraucas.

Un tā paiet laiks, ko pat nepamanām. Virtuālajā vidē pavadām to laiku, ko bijām iecerējuši pavadīt savādāk — pabūt ar ģimeni, pastaigāties, paskriet, pagulēt vai palasīt labu grāmatu. Pamazām šie virtuālie kairinājumi, kas ir spilgti un intensīvi, izstumji no ikdienas citas lietas. Ja pieaugušais šo procesu vēl kaut kadā ziņā var ar gribaspēku kontrolēt, tad jaunākajai paaudzei jau tas ir grūtāk, tāpēc situācija kļūt bīstamāka.

Bērniem un jauniešiem kustības un aktivitātes svaigā gaisā ir vitāli nepieciešamas, lai nodrošinātu augšanu un pilnvērtīgu smadzeņu darbību. Un tas vienmēr ir arī labas veselības jautājums.

Labi piemēri vienmēr aizrauj

Tomēr nevar teikt, ka digitālajā vidē ir tikai problēma. Patiesībā tur var arī būt daļa no problēmas risinājuma. Virtuālajā vidē ir pavisam viegli redzēt iedvesmojošus cilvēkus, par kuriem raksta portālos, kuri izveido kontus sociālajos tīklos. Un jauniešiem šādi iedvesmojoši piemēri arī var likt aktīvāk sekot veselīgam un sportiskam dzīvesveidam.

Piemēram, slaveni sportiski kļūst par viņu elkiem. Tāpat tagad ievērojami plašumā augusi fitnesa popularitāte, kas arī tiek atspoguļots sociālajos tīklos. Sports kļuvis pat stilīgs. Jauniešiem tas sniedz papildu motivāciju arī savā ikdienā iekļaut vairāk šādu aktivitāšu. Tomēr vecāku uzdevums ir redzēt arī to, lai viss bērna ikdienā ir līdzsvarā — atpūta, izklaides, aktivitātes. Neviena galējība nesniedz neko labu.

Tomēr vēl viena stunda ārā un aktivitātēs vienmēr būs labāka izvēle par stundu virtuālajā vidē, sakumpušu muguru sēžot dīvānā.

Un pirmais paraugs saviem bērniem vienmēr ir vecāki. Ja viņi dzīvo aktīvi un interesanti, nevis visus brīvos brīžus pavada pie televizora un internetā, tad arī bērni redz, kādas ir alternatīvas digitālajai videi. Ja jau no mazotnes aktivitātēs iesaistās visa ģimene kopā, ja sports ir ikdienas sastāvdaļa, tad vēlāk bērniem nav tik lielu grūtību saglabāt pietiekami daudz fizisko aktivitāšu savā ikdienā.