Par ko gaidību laikā jāparūpējas grūtniecei

 

Grūtniecība ir dabisks process, ko sievietes piedzīvo jau no laika gala. Tas ir pamats visai cilvēcei un garants tās turpinājumam arī nākotnē. Tomēr katra grūtniecība ir kaut kas īpašs un unikāls, jo katru reizi tas ir cits bērniņš, cita situācija, citi apstākļi.

Lai gan grūtniecība nebūt nav slimība, ja vien nav kādi sarežģījumi un ārsts nav noteicis citu režīmu, tomēr mazuļa gaidību laikā tāpat sieveieti ieteicams ievērot piesardzību un saudzīgu režīmu. Kas ir tās lietas un jautājumi, par kuriem sievietei gaidību laikā jāpadomā un jāparūpējas?

Par veselīgu uzturu

Mazulis ēd to pašu, ko māmiņa. Jo veselīgāks mammas dzīvesveids, jo veselīgāks būs mazulis, tam būs optimāls svars, kā arī mammai nebūs pārāk liels svara pieaugums, kas var radīt veselības problēmas un apgrūtināt dzemdības. Veselīgam uzturam īpaši jāseko jau pirms mazuļa ieņemšanas, lai sagatavotu organismu grūtniecībai, sekmētu tās iestāšanos. Tas attiecas arī uz mazuļa tēvu, jo uzturs un citi dzīvesveida paradumi ietekmē viņa dzimumšūnu kvalitāti, kas attiecīgi ietekmē gan iespēju sievietei palikt stāvoklī, gan palielināt iespēju, ka mazulis būs ar labu veselību.

Par regulārām vizītēm pie ārsta

Regulāri ārsta apmeklējumi ir drošākais veids, kā pārliecināties par mazuļa attīstību un grūtniecības norisi. Sievietei jau grūtniecības sākumā vai pirms tās ir jāatrod uzticams ārsts, pie kura stāties uzskaitē. Ar ārstu jābūt labam kontaktam, savstarpējai uzticībai, pārliecībai, ka tiek darīts viss nepieciešamais, lai grūtniecība noritēti veiksmīgi.

Lai gan ārsts informēs, kurās nedēļās, kādi izmeklējumi jāveic un cik bieži jāierodas uz vizītēm, tomēr tas ir pašas sievietes ziņā – veikt pierakstus un ierasties vajadzīgajā laikā pie ārsta. Šajā ziņā nevajadzētu pieļaut lielas atkāpes, tās var būt dažas dienas vai nedēļa, ja ārsts to akceptē, bet kopumā samērā precīzi jāseko ārsta neteiktajam vizīšu grafikam, jo tas ir noteikts tieši šāds konkrētu medicīnisku apsvērumu dēļ, lai nepalaistu garām nekādas izmaiņas grūtniecības norisē un laikus reaģētu uz iespējamajiem sarežģījumiem.

Par USG pārbaudēm

Ultrasonogrāfija ir ļoti būtisks izmeklējums grūtniecēm. Tas ir efektīvākais veids, kā operatīvi un detalizēti sekot līdzi mazuļa un mammas veselības stāvoklim, redzēt, kā bērniņš jūtas. Ultrasonogrāfija arī palīdz veikt 1. un 2. trimestra skrīningu, kur ir jāveic mazuļa mērījumi un  novērtējums. Ultrasonogrāfija ir nekaitīgs izmeklējums, ko ārsts grūtniecei var nozīmēt pēc nepieciešamības. Ar izmeklējuma palīdzību arī var uzzināt bērniņa dzimumu, tas iespējams jau no 16. grūtniecības nedēļas.

Vairāk par USG grūtniecēm varat lasīt šajā rakstā:

https://www.valmieraszinas.lv/biezak-uzdotie-jautajumi-par-ultrasonografiju-grutniecibas-laika/.

Par sagatavošanos dzemdībām

Ļoti būtiski sievietēm ir gan fiziski, gan morāli sagatavoties dzemdībām, tas palīdzēs īstajā brīdī justies pārliecinātāk, rīkoties apņēmīgāk un panākt veiksmīgāku gala rezultātu – pēc iespējas vieglākas dzemdības, veselu mammu un mazuli. Lai sagatavotos mazuļa ienākšanai ģimenē, jāparūpējas gan par praktiskajām lietām mājās, gan jāapmeklē pirmsdzemdību kursi, gan jāizvēlas dzemdību vieta, kur sieviete jutīsies ērti un droši. Daudzas sievietes arī raksta savus dzemdību scenārijus, kas viņām ļauj sagatavoties vēl labāk un noskaņoties pozitīvi šim tik nozīmīgajam procesam.

Protams, ir jāsakrāmē dzemdību soma, kurā ir viss nepieciešamais, lai pāris dienas pavadītu dzemdību iestādē. Šeit varat lasīt vairāk par dzemdību somas saturu, kam tajā noteikti jābūt, kādas lietas jāņem priekš mammas un mazuļa.