Sportistiem rūpīgi jāseko līdzi savai veselībai

sporta ārsts

Lielais sports ir vilinošs un aizraujošs, tomēr tas no jaunā cilvēka prasa lielus fiziskos resursus. Ķermenim ir jāpārcieš tiešām daudz. Tie ir regulāri un pat skarbi treniņi, tā ir savu spēju un robežu pārvarēšana, intensīvs treniņu un sacensību grafiks, arī traumas, treneru izvirzītie sasniegumi. Tas rada lielu spriedzi un liek izspiest no sava ķermeņa visu iespējamo.

Saka, ka tie, kuri bijuši profesionālajā sportā, jau pusmūžā savu ķermeni ir noveduši līdz izsīkumam, jo daudzās traumas atstāj sekas uz visu mūžu. Ir dzirdēts viedoklis, ka profesionālais sports pat sava ziņā ir tāda kā brīvprātīga sava ķermeņa kropļošana. Es gan neesmu tik kritisks savos viedokļos, tomēr piekrītu tam, ka sportistiem savai veselībai ir jāvelta īpaša uzmanība.

Katrā komandā parasti ir ārsts, kurš atbild par spēlētāju fizisko stāvokli, seko līdzi tam, kā dzīst traumas, nolemj, vai spēlētājs var piedalīties treniņos un sacensībās. Tomēr primāri jau katrs spēlētājs pats ir atbildīgs par to, ko viņš dara vai nedara ar savu ķermeni, kādu dzīvesveidu izvēlas, cik tālu gatavs iet sasniegumu vārdā.

Labs ģimenes un sporta ārsts

sporta ārstsJa sports ir dzīvesveids un slodze ik dienu ir nopietna, tad noteikti vajadzīgi uzticami speciālisti, kuri seko līdzi sportista veselībai, sniedz padomus par piemērotu uzturu un dzīvesveidu, seko līdzi ķermeņa stāvoklim, iesaka vajadzīgās pārbaudes, lai lieki neriskētu ar to, ka pēkšņi sportists nevar piedalīties sacensībās vai treniņos. Likmes lielajā sportā ir ļoti augstas, tāpēc labāk par visu laikus pārliecināties un parūpēties.

It īpaši par veselību, kas ir viens no svarīgākajiem faktoriem, lai būtu labi sportiskie sasniegumi. Tāpēc vajadzētu ar vislielāko rūpību izvēlēties savu ģimenes ārstu un arī sporta medicīnas speciālistu, kuram jau ir daudz specifiskākas zināšanas par niansēm, kas attiecas uz ķermeni, kam ir augsta fiziskā slodze un specifiskas prasības. Lai arī ikviens sportists ik dienu trenē kopējo fizisko formu un izmanto dažādus treniņu paņēmienus, katrā sporta veidā kāda ķermeņa daļa tiek noslogota īpaši. Tāpēc arī sporta ārstiem jāprot uzmanīt šīs noslogotās ķemeņa daļas, laikus pamanīt riskus, kas var novest pie traumām.

Regulāra atpūta un ķermeņa relaksācija

atpūta Sportā ir saspringuma un arī atslābuma brīži, sacensību laikā ir milzīga enerģijas koncentrēšana. Atkal ir tādi periodi, kad slodze ir mazāka un vienmērīgāka. Tomēr šajā mainīgajā režīmā ir svarīgi ķermenim nodrošināt regulāru atpūtu, pilnvērtīgu miegu un relaksāciju. Tas ir tikai loģiski, ka sportistam ir pieejamas masāžas, fizioterapeita konsultācijas un nodarbības. Jo labāk ķermenis būs atpūties un atguvies, jo labāki būs sasniegumi treniņos un sacensībās. Sasniegumos jau ir ieinteresēta komandas vadība, tāpēc lielākoties visas atpūtas un relaksācijas iespējas nodrošina visai komandai.

Laicīga reakcija uz visiem simptomiem

Sāpes un sīkas traumas ir sporta ikdiena. Ja tam nav gatavs, tad lielais sports nebūs laba izvēle savai karjerai. Tomēr tas nenozīmē, ka sāpes un diskomforts ir jāuztver kā norma. Tas ir signāls, ka laicīgi jāmeklē sāpju cēlonis. Un šeit nav vietas minējumiem, nedēļām ilgiem izmeklējumiem un neskaitāmu ārstu apmeklēšanai. Rīcībai jābūt ātrai un efektīvi.

 

Tāpēc visdrošāk ir izvēlēties privātos medicīnas centrus un klīnikas, kur ir pati labākā aparatūra, arī modernākā diagnostika, piemēram, magnētiskā rezonanse. Mūsdienīgas un tiešām efektīvas diagnostikas ziņā magnētiskā rezonanse noteikti ir labākā izvēle, ar to var pārbaudīt visas organisma sistēmas. Magnētiskā rezonanse dod precīzus 3D attēlus, kas ārstam ļauj atrast pat vissīkākās izmaiņas organismā. Viena no medicīnas iestādēm, kur ātri un par izdevīgu cenu pieejama magnētiskā rezonanse, ir vca.lv. Visā Rīgā ir vairāk nekā desmit VCA iestādes.