Sports un tehnika – tās ir puišiem raksturīgas intereses

Futbols noteikti ir viens no tiem sporta veidiem, kas interesē jaunus puišus. Futbols tikpat labi iederas pagalmos pie dauzonīgiem bēniem un pusaudžiem, kuri, dzenājot bumbu, pavada savus vakarus, kā arī ir lielisks piemērs tam, ka lielais sports ir iespējams jebkuram apdāvinātam un mērķtiecīgam jaunietim, kurš vēlas sportā sasniegt kaut ko vairāk par pagalma uzvarām.

Procentuāli futbols ir vairāk puišu interešu lokā. Protams, ka meitenes arī spēlē. Un daudzas to dara labi, bet vairāk ar to aizraujas puiši, jo to savā ziņā var uzskatīt par puišu sporta veidu. Arī pasaules līmenī vairāk līdzi tiek sekots notikumiem vīriešu futbolā. Tur ir spēcīgi futbola klubi, zvaigznes un milzīgi fanu pūļi.

Sports ir dzīvesveids

Futbols prasa nemitīgu kustību, fizisku spēku un izturību. Ir jāattīsta ķermenis, jānodarbojas ar dažādiem treniņiem, lai panāktu un uzturētu vajadzīgo fizisko formu. Un bieži vien tas nāk komplektā ar citām vīrišķīgām un spēku prasošām nodarbēm, kas saista jaunos puišus. Viena no tādām ir auto un tehnika. Kurš gan jauns puisis nav interesējies par to, kas notiek zem auto motora pārsega, palīdzējis tēvam vai vectēvam nomainīt automašīnai riepu? Un daudzi pat paši nopietnāk ar to aizraujas, remontē, atjauno, pavada laiku garāžā un iedziļinās auto tehniskajās niansēs.

To, ka futbols un interese par tehniku jauniem puišiem var iet roku rokā, zinu es pats, jo arī uzaugu pagalmā, kur pretī dzīvokļu mājām bija garāžas, aiz tām neliela pļaviņa. Visi puikas mīlēja pavadīt laiku garāžās, kamēr tēvi tur kaut ko darīja. Un mēs visi bijām tādi pagalma draugi, kurus vienoja šī vēlme piedalīties tēvu tehniskajos darbos.

Bet kā jau bērni mēs arī gribējām skriet, kustēties un pat izplūkties savā starpā. Tāpēc aiz garāžam mums bija futbola laukums. Un tad mēs, kad apnika darboties ar tehniku, spēlējām līdz vēlam vakaram futbolu. Tā bija puišu pasaule –– garāžas un futbola laukums.

Mainās pasaule, mainās tendences

Jā, tas gan bija diezgan sen. Tagad par tehniku jaunieši interesējas mazāk, arī fizisko aktivitāšu ir kļuvis daudz mazāk. Kurā pagamā tagad puikas spēlē futbolu? Un kuram jaunietim interesē doties kopā ar tēvu uz garāžu, lai uzliktu ziemas riepas vai veiktu citus apkopes darbus automašīnai? Šī puišu pasaules daļa tomēr sarūk. Es bērnībā varēju nosaukt visas auto detaļas. Kurš jaunietis tagad zina, kas ir, piemēram, EGR vārsti? To, kas ir ERG vārsts, zina auto servisā un daļa autovadītāju, bet jaunā paaudze negrib vairs tajā iedziļināties.
Un varbūt jau taisnība ir, ka tagad tas nav vajadzīgs. Kādēļ zināt, kas ir ERG vārsts, ja automašīnas tāpat vairs garāžās remontē retais? Visu izdara autorizētos sevisos. Jaunajām mašīnām nemaz savādāk nevar. Bet es ceru, ka futbols un citi sporta veidi savu aktualitāti kā puišu nodarbes nezaudēs, ka skolas un vecāki spēs motivēt un virzīt savus bērnus kustīgam dzīvesveidam.