Trenera darbs – ne tikai sports, bet arī birokrātija

treners

Treneris ikviena sportista dzīvē un karjerā ir ļoti īpašs cilvēks, jo viņa spēkos ir ietekmēt, kāds un cik veiksmīgs būs jaunā sportista ceļš. Treneris spēj ieraudzīt un izkopt patiesu talantu, arī iedvesmot, noturēt stingrību, kas sportā ir ļoti būtiska. Treneris nekad nav tikai sporta speciālists. Tas ir arī psihologs, komandas saliedētājs, pedagogs.

Un labus trenerus vienmēr atceras. Man pat šķiet, ka ir cilvēki, kuri piedzimst šādam darbam, jo viņi ir tajā izcili. Īpaši svarīgi tas ir tiem treneriem, kuri strādā ar mazākiem bērniem, kuri tikko izmēģina savus spēkus sportā. Jo no šī trenera būs atkarīgs, vai jaunajiem censoņiem izveidosies patiesa patika un aizrautība ar šo sporta veidu.

Bet tomēr trenera ikdiena nav tikai šis tiešais darbs ar sportistiem. Jebkuram darbam ir sava garoziņa un arī birokrātijas deva. Vislabāk un ērtāk trenerim ir tad, ja viņu algo kāda iestāde. Tad viņš ir darba ņēmējs, kuram tikai jāparaksta darba līgums. Par citām lietām nav jāsatraucas. Tomēr ļoti daudzi treneri no dažādām sporta jomām vēlas palikt brīvi un tiešā veidā nepiesaistīti vienai vietai. Viņi paši grib plānot, kur un ar ko strādāt.

Tas ļauj viņiem nemitīgi virzīties uz augšu, nezaudēt gandarījumu par savu profesiju. Tāpēc viņi izvēlas citas nodarbinātības formas, kur viņiem pašiem ir lielāka atbildība un arī pienākumi atskaitīties par saviem ienākumiem.
Ne tikai bumba, bet arī papīri
Ja treneris pats izvēlas būts sava darba plānotājs un saimnieks, kļūstot par pašnodarbināto vai veidojot mikrouzņēmumu, tad viņam jārēķinās, ka būs jāieplāno laiks ne tikai treniņiem, bet arī dažādu atskaišu sagatavošanai. Pašam jāveic arī grāmatvedība, kas ne visiem šķiet tas vieglākais un patīkamākais darbs. Tāpēc kāds var izvēlēties algot cilvēku, kurš atbild par grāmatvedību. Bet, lai tas atmaksātos, ienākumiem un darba apjomam jābūt gana lielam. Bet, ja trenera rīcībā ir piemērota grāmatvedības programma, tad ar visiem rēķiniem un atskaitēm var tikt galā arī pats. Pavisam izdevīgs risinājums ir bezmaksas grāmatvedības programma, tad nebūs papildus izdevumu par programmas iegādi.

Trenera darbs no papīriem brīvs tā īsti jau nevar būt nekad, jo ikvienam trenerim jābūt ar atbilstošu izglītību un jāstrādā pēc savas apstiprinātas programmas, tāpēc kāda sporta izglītību uzraugoša iestāde noteikti lūgs iesniegt vajadzīgos dokumentāciju. Tas gan vairāk attiecas tieši uz tiem treneriem, kuri strādā ar bērniem.

Tomēr papīri jau nav bieds, tā ir kārtība, kas palīdz saglabāt organizētību un arī pašam neapjukt. Un tad var no sirds nodoties sportam, trenēties, sagatavoties sacensībām un izcīnīt elpu aizraujošas uzvaras paša labākā trenera vadībā.

a